Relacje i komunikacja,  Styl życia,  Wszystkie artykuły

5 błędów, które popełniasz przy kupowaniu prezentów

Obdarowywanie prezentami to bardzo miły gest. Chociaż osoba otrzymująca podarunek będzie z tego faktu niezwykle uradowana, Tobie znalezienie czegoś odpowiedniego może kojarzyć się z nie lada wyzwaniem, a jak wiemy, często szukanie czegoś, co się spodoba, wcale takie łatwe nie jest. Na pewno zależy Ci na dawaniu samych trafionych prezentów, ale jeśli często zdarza Ci się zaliczyć wpadkę w tej kwestii, być może popełniasz któryś z wymienionych niżej błędów.

Kupujesz prezenty na ostatnią chwilę.
Niemal wszyscy jesteśmy tak zabiegani, że ledwo pamiętamy o codziennych sprawach, a tu jeszcze trzeba nabiegać się za prezentem. Najlepiej widać to w grudniu, zaraz przed Wigilią Bożego Narodzenia, kiedy w sklepach nagle zjawiają się po prostu tłumy ludzi, wychodzące później z całymi siatami swoich zdobyczy. Czy nie lepiej byłoby kupić prezent nieco wcześniej? Wtedy masz odpowiednio dużo czasu, aby na przykład zamówić daną rzecz przez Internet, jednocześnie nie mając presji, że musi ona dojść najlepiej ZARAZ, bo przecież jutro już musisz go dać. Zdarza się też tak, że daną rzecz mamy okazję upolować gdzieś przypadkiem, robiąc zupełnie inne zakupy. Dlatego właśnie warto rozglądać się nieco szerzej, niż tylko w kategoriach tego, czego akurat sami szukamy, bo kto wie, może prezent potrzebny na wrzesień uda Ci się kupić już w maju 🙂

Kupujesz prezenty z oklepanych list znalezionych w Internecie.
O ile do samych list nic nie mam, ponieważ część z propozycji jest dobra i naprawdę przydatna, tak nie rozumiem ciągłego posiłkowania się nimi. Serio, cieszy Cię już trzeci z tej samej okazji zestaw prezentowy z drogerii, który dostałeś najpierw od mamy, potem od ciotki, a ostatni od dziewczyny? Właśnie. Innych też nie.

Kupujesz prezenty, które sam chciałbyś dostać.
Popieram tutaj kierowanie się intuicją, bo często coś, co podoba się nam, przypada do gustu także naszym bliskim. Niestety, trzeba z tym uważać, ponieważ zdarza się zazwyczaj tak, że rzeczy, z których chętnie byś korzystał, są kompletnie nieprzydatne dla osoby obdarowanej. O ile mojego znajomego ucieszyłoby kolejne wydanie jego ulubionej gry komputerowej, tak już jego dziewczynę niekoniecznie i w rezultacie kurzyłaby się na półce. Mogło przejść Ci teraz przez myśl, że przecież prezent by się nie zmarnował, bo to mój znajomy mógłby w nią grać. Tylko czy o to właśnie chodzi w dawaniu prezentów?

Nie widzisz podpowiedzi, które daje Ci ta osoba.
Mnóstwo razy w ciągu całego roku możesz usłyszeć „O, to mi się podoba!”, „Patrz, jakie fajne!”, „O, chciałbym właśnie coś takiego!”. Wystarczy po prostu uważnie słuchać i bez problemu będziesz wiedział, co tę osobę ucieszy. Jeśli Twoja dziewczyna namiętnie pochłania książki i któregoś dnia mówi, że widziała na nie jakąś promocję, to wystarczy zapytać, czy upatrzyła sobie coś konkretnego. Pewnie wymieni klika różnych tytułów. Dzięki temu nawet jeśli niezbyt orientujesz się na co dzień, którą pozycję chciałaby przeczytać, teraz będziesz miał kilka opcji do wyboru.

Stosujesz wyjście pt. “Wybierz sobie coś”.
Chyba najbardziej irytujący błąd z tej listy. Jest to zwyczajne pójście na łatwiznę. OK, racja, często taka opcja sprawdza się np. w odniesieniu do relacji rodzice-dziecko, kiedy pociecha zmienia zdanie co 10 minut i nie do końca wiadomo, co akurat na ten moment ją ucieszy, jednak w większości przypadków raczej nie zadziała pozytywnie. Kiedy jestem w sklepie, a osoba towarzysząca rzuci mi ni z tego, ni z owego: „Wybierz sobie coś na prezent”, to tak, jakby miała w ciągu roku zbyt mało czasu na to, by zainteresować się moją osobowością i tym, co lubię.
Mnie samej także zdarza się czasami popełnić któryś z powyższych błędów (no, może poza ostatnim), ale zapewniam Cię, że eliminowanie ich znacznie ułatwi szukanie odpowiednich prezentów.

Wiele osób chwali też prezenty robione własnoręcznie, dawane „od serca”. Sama również bardzo je lubię, bo pokazują wkład i zaangażowanie osoby, która je przygotowała. Nie każdy jednak musi być na tyle uzdolniony, by móc coś samemu przygotować. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że prezent wcale nie musi być drogi, ani spektakularny. On po prostu musi być przemyślany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *