Rozwój i edukacja,  Wszystkie artykuły

Jakie studia wybrać?

Już połowa maja za nami, matury się skończą i przed młodszą częścią z Was stanie trudny wybór odnośnie dalszej drogi – czy dalej kształcić się na studiach, czy może znaleźć pierwszą pracę? Zdecydowałam się o tym więcej napisać, ponieważ często pytacie o rady w tym zakresie. Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu podjęcie tej decyzji stanie się dla Was zdecydowanie łatwiejsze 🙂

Iść czy nie iść?

Najpierw zastanów się, czy w ogóle są Ci te studia w tej chwili potrzebne. Wiem, brzmi to dosadnie i dla niektórych może być to zaskoczeniem, ale uważam, że jest to pytanie, od którego należy zacząć. Czy masz sprecyzowane plany na rozwój związany z dalszą edukacją, a następnie znalezieniem zatrudnienia? Jeżeli od zawsze marzyłeś o studiach prawniczych, medycynie czy każdym innym kierunku, który jest spójny z Tobą i Twoimi pasjami – super! Jeśli natomiast nie masz żadnego pomysłu na siebie, masz trzy możliwości:

  • wybrać studia w oparciu o swoje zainteresowania,
  • wybrać studia w oparciu o to, jakich specjalistów w najbliższych latach będzie potrzebował rynek pracy,
  • odłożyć studia na później.

Wielu rodziców nie rozumie, że można nie iść na studia od razu po szkole średniej. Dla nich wykształcenie było czymś elitarnym, trudno dostępnym i wcale im się nie dziwię, że pragną wykształcić swoje pociechy. Tylko proszę Cię, nie studiuj wyłącznie dlatego, że ktoś od Ciebie tego odczekuje, chociaż wcale tego nie chcesz i nie potrzebujesz.
Sama spotkałam się ostatnio z ciekawym przypadkiem w swoim otoczeniu. Jedna z bliższych mi osób kończy właśnie technikum. Pracę ma, co więcej, od razu w wyuczonym zawodzie. Problem pojawił się w momencie, kiedy powiedziała rodzicom, że chciałaby zrobić sobie rok przerwy na dokładniejsze przemyślenie kierunku swojego dalszego rozwoju i podjęcia studiów. Usłyszała radę typową dla tzw. dobrych cioć: “idź na cokolwiek”. Zatkało mnie, kiedy się o tym dowiedziałam.

Idź na studia wtedy, kiedy tego chcesz i jeśli czujesz, że tego potrzebujesz

Obecnie mamy mnóstwo alternatywnych rozwiązań zdobywania wiedzy – chociażby kursy i szkolenia. Być może w Twoim przypadku lepszym wyjściem będzie krótki kurs i praktyka, niż 3 lata studiów, które będziesz mógł zrobić później mając już ciekawą pracę.
Oczywiście nie zrozum mnie źle, nie zniechęcam Cię do podjęcia studiów. Wręcz przeciwnie. Po prostu zrób to rozważnie.

Które wybrać?

Powtórzę jeszcze raz: spójne z Tobą 🙂 Jeżeli wciąż się wahasz, proponuję Ci wykonanie testu osobowości. Pomoże Ci on lepiej poznać siebie, a w rezultacie dopasować dalszy kierunek rozwoju do Twoich naturalnych predyspozycji. Godny uwagi i darmowy test znajdziesz tutaj.
A jeśli już wiesz, co chcesz studiować, ale nie wiesz, gdzie, zacznij od przejrzenia programów nauczania na poszczególnych uczelniach. Porównaj je ze sobą. Może się okazać, że chociaż brzmią tak samo, kładą nacisk na zupełnie inne obszary kształcenia. Co uczelnia, to obyczaj 😉

Ten krok jest kluczowy, ponieważ konfrontujesz – tak ładnie nazywane – efekty kształcenia z realnymi potrzebami rynku na wiedzę i kompetencje posiadane przez pracowników w konkretnej branży.
Oczywiście nie nastawiaj się na to, że same studia w stu procentach przygotują Cię do pracy w wybranym zawodzie, to solidna podstawa, jednak wiele umiejętności musisz zdobywać równocześnie poza uczelnią.

Poczytaj opinie o poszczególnych uczelniach, popytaj znajomych, którzy już tam studiowali. Zwróć szczególną uwagę na:

  • opinie o wykładowcach,
  • formach prowadzenia zajęć (standardowe wykłady, formy pracy warsztatowej),
  • zgodność nazw przedmiotów z rzeczywiście przerabianym na nich materiałem,
  • przebieg załatwiania wszelkich formalności (w skrócie: na ile uda Ci się coś załatwić w dziekanacie – a tego najlepiej dowiedzieć się bezpośrednio od osób studiujących na wybranej uczelni).

Targi uczelni wyższych

Jeśli masz więcej czasu na podjęcie decyzji o wyborze studiów i nie przystępujesz do rekrutacji już teraz, to jeżeli tylko będziesz miał taką możliwość, zachęcam do wybrania się na najbliższe targi w Twojej okolicy, na których wystawiają się przedstawiciele uczelni z całej Polski. Możesz wtedy dokładnie zapoznać się z ofertą na najbliższy nabór, porozmawiać z reprezentantami i dowiedzieć się więcej o szczegółach działalności danej uczelni.

Dodatkowe programy i projekty

Warto zgłębić także oferowane przez uczelnię dodatkowe formy staży, współpracę uczelniami zagranicznymi umożliwiającą wyjazdy na wymiany studenckie, ofertę kół naukowych czy też współpracę prowadzoną bezpośrednio z firmami zewnętrznymi, gdzie często studenci mają pierwszeństwo w aplikacji na praktyki.

Niektóre uczelnie wprowadziły tzw. studia dualne. Polegają one na tym, że część tygodnia student spędza na uczelni, a w pozostałe dni w firmie, w której zdobywa doświadczenie. Jest to idealnie połączenie zdobywania wiedzy z praktycznym jej wykorzystaniem już na etapie nauki.

Nie bój się pomyłek

Chociaż wybór studiów to jedna z ważniejszych decyzji w życiu (a w szczególności tych pierwszych, zaraz po ukończeniu szkoły średniej), to chciałabym, żebyś nie czuł na sobie presji, że jest to wybór ostateczny. Różnie w życiu bywa, czasem zdarza się także, że kierunek studiów należy… zmienić. I uwierz, nic strasznego się wtedy nie dzieje (chyba, że robisz to już 5 raz i żadnego nie skończyłeś). Nie skupiaj się na oczekiwaniach innych. Słuchaj siebie i podejmuj takie decyzje, które w Twoim odczuciu są w danej chwili dla Ciebie najlepsze.

Tymczasem trzymam za Ciebie mocno kciuki i życzę powodzenia, bez względu na to, jaką ścieżkę dalszego rozwoju wybierzesz 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *